M. John Harrison - Viriconium

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Viriconium
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Data wydania: 27 marca 2009
ISBN: 978-83-7480-121-8
Oprawa: twarda
Format: 125 x 205 mm
Liczba stron: 608
Cena: 45,00
Rok wydania oryginału: 2000
Seria: Uczta wyobraźni

Opis:

W Viriconium młodzi mężczyźni, nocami zaprzątnięci morderczymi gierkami, porozumiewają się za pomocą gwizdnięć. Ktoś, kto obudzi się znienacka w środku nocy, może czasem usłyszeć tupot ich nóg albo czyjś naglący szept. Potem te odgłosy znikają, oddalają się w stronę Cynowego Rynku bądź Margarethestrasse. Następnego dnia, gdzieś w rynsztoku, zostanie odnaleziony kolejny arystokrata z poderżniętym gardłem. Kto odróżni, co jest rzeczywistością, a co majakiem; co magią, a co iluzją; kto bohaterem, a kto łotrem; kto człowiekiem, a kto potworem... w Viriconium?

„M. John Harrison to szalony oryginał... człowiek obdarzony wizjonerską wyobraźnią i nadzwyczaj utalentowany pisarz”. – Clive Barker

„Harrison to jeden z największych współczesnych pisarzy zajmujących się fantastyką. Nie, zaraz, to jeden z największych współczesnych pisarzy. Kropka”.
- Katharine Kerr

„Nikt nie potrafi używać słów tak, jak M. John Harrison. One mu po prostu ufają. We wszystkich opowieściach o Viriconium można poczuć zdumiewającą głębię i poetyckość”. - Michael Marhsll Smith

„Fakt, że M. John Harrison nie został laureatem nagrody Nobla, dowodzi ostatecznej degrengolady literackiego establishmentu”.
– China Mieville

Recenzje:

"„Viriconium” jest kolejną książką, która ukazała się w Uczcie Wyobraźni. Seria powoli przyzwyczaja czytelników do prezentowania dzieł wybitnych, oryginalnych, oszałamiających pod różnymi względami, a także prezentującymi nowe trendy w fantastyce. I nagle, niespodziewanie, zostaje wydana książka napisana w latach 70. i 80. ubiegłego wieku."

Autor: Shadowmage

Dotychczas nieznany w Polsce M. John Harrison zostaje wprowadzony na nasz rynek zbiorem utworów pod wspólnym tytułem „Viriconium”. Jego częścią jest krótka powieść „The Pastel City” – wydana oryginalnie jako oddzielna całość. Warto zapoznać się z tą czysto fantastyczną wersją opowieści o mieście Viriconium.

Autor: Michał Kubalski

W odległej przyszłości, gdy nad światem zapadł Zmierzch, centrum kultury staje się tytułowe Viriconium – miasto, w którym ludzie jednocześnie używają mieczy i daleko bardziej wyrafinowanych wynalazków, pozostałych po upadku cywilizacji Popołudnia. A więc typowe science fantasy? Nic bardziej mylnego. To znaczy, owszem, zbiór M. John Harrisona da się zakwalifikować do tego czy innego nurtu (najbliżej mu chyba do prekursora współczesnego new weird), jednak jest to dzieło, które z „typowością” nie ma nic wspólnego.

Autor: Anna Kańtoch

„Viriconium” to już kolejna książka z serii Uczta Wyobraźni, tym razem jednak otrzymaliśmy produkt starszy niż dotychczasowe pozycje. Pierwsze teksty powstały w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, od tego czasu Harrison wciąż podróżuje po wykreowanym przez siebie świecie i co jakiś czas przynosi z tych podróży kolejne historie, z którymi możemy się zapoznać w książce. „Viriconium” nie jest powieścią, to zbiór trzech mikropowieści i ośmiu opowiadań. Głównym spoiwem tych historii jest tytułowe miasto, a w części tekstów możemy śledzić losy wcześniej poznanych bohaterów. W kolejnych opowieściach znajdziemy też drobne nawiązania do zdarzeń z wcześniejszych utworów. Te wszystkie elementy, wiążą ze sobą poszczególnie historie, utwierdzając w przekonaniu, że to to samo miasto, choć czasem wydawałoby się, że wcale nie można być tego pewnym.

Autor: Łukasz “Maeg” Najda