Listy z Hadesu. Punktown, Jeffrey Thomas

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Punktown/Letters from Hades
Data wydania: 2 października 2009
Oprawa: twarda
Format: 135×205mm
Rok wydania oryginału:
Opis:

Opowiadania Thomasa… zawierają w sobie cały świat, oddany w kawałkach, odbiciach, urywkach i detalach. Połączone, tworzą całość większą, niż ich suma, pozostając jednocześnie odrębnymi, niezwykle poruszającymi historiami. Każdy byłby dumny z autorstwa choćby jednego tekstu z tego zbioru.

- Michael Marshall Smith

[Punktown] jest mordercze i obce, bogate i tętniące niepokojem, ludzkie i wzruszające. Jeffrey Thomas stworzył coś cudownego.

- China Mieville

Genialny zbiór opowiadań… nieważne, czy klasyfikować je jako science fiction, fantasy, horror, to jeden z najlepszych zbiorów roku.

- Ellen Datlow w The Year's Best Fantasy and Horror

Bez cienia wątpliwości, opowiadania te rzucają światło na najmroczniejsze zakamarki naszych dusz. Lecz jednocześnie Thomasowi udaje się skupić uwagę czytelnika na zmaganiach i wyzwaniach, które czynią nas wszystkich ludźmi. Przesycona emocjami, fascynująca książka.

- David B. Silva

Recenzje:

Amerykański pisarz Jeffrey Thomas to intrygujący przypadek autora, który uprawia literaturę fantastyczną, ale najwyraźniej nie czyni tego po to, by wykorzystywać swoje błyskotliwe pomysły inspirowane najnowszymi zdobyczami nauki, czy też zaspokajać rozbuchaną potrzebę kreowania skomplikowanych światów fantasy. Nic z tych rzeczy. Wiele wskazuje na to, że robi to z powodów osobistych.

Autor: Paweł Matuszek

Kłopot z moją jednoznaczną oceną kolejnej odsłony Uczty Wyobraźni bierze się stąd, iż książka ta złożona jest z dwóch części, które są sobie nierówne. “Listy z Hadesu” to niby – dziennik agnostyka, który trafia do Piekła i zderza się z jego brutalnością oraz – przede wszystkim – z samym faktem jego istnienia. W tym zakresie nie uniknął autor „sprzedania” wizji Piekła i jego „ofiar” w wersji dosyć prymitywnie ociosanej. Trudno mi stwierdzić, którą z wizji „miejsca wiecznych kaźni” kierował się Thomas przy pisaniu tej powieści.

Autor: Roman Ochocki

Jeffrey Thomas to kolejny z autorów wprowadzanych na polski rynek przez Wydawnictwo MAG w smakowitej „Uczcie Wyobraźni”. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych autorów pojawiających się w tej serii, tak i Thomas był dotąd praktycznie nieznany. Mieliśmy bodajże okazję, na łamach „Nowej Fantastyki”, poznać tylko jedno opowiadanie z cyklu tekstów rozgrywających się w mieście zwanym Punktown.

Autor: Tomasz Kleta

Na kolejną książkę z Uczty Wyobraźni, autorstwa Jeffreya Thomasa, składa się powieść „Listy z Hadesu” oraz zbiór opowiadań „Punktown”. Ich wspólne zestawienie w jednej książce ma zapewne na celu pokazanie różnych aspektów twórczości autora, gdyż poza osobą autora oba projekty literackie nie są ze sobą powiązane w żaden sposób. Nie bez znaczenia jest zapewne również fakt, że obie pozycje nie należą do obszernych, licząc po około dwieście stron. W rezultacie powstała interesująca kombinacja, choć niepozbawiona wa

Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka

Najnowsza pozycja z Uczty Wyobraźni prezentuje polskiemu czytelnikowi próbki twórczości Jeffreya Thomasa, amerykańskiego autora, twórcy wielu opowieści z uniwersum Hadesu i Punktown. Próbki znakomite, napisane obrazowym, a jednocześnie skondensowanym językiem, dzięki któremu proza Thomasa porusza, oddziałuje na wyobraźnię i emocje czytelnika. Stosunkowo prosta konstrukcja fabularna poszczególnych utworów ma jedynie pełnić rolę szkieletu, w oparciu o który autor przedstawia ludzkie reakcje i zachowania w sytuacjach ekstremalnych.

Autor: Beata Kajtanowska